Praktyczne wykorzystanie kurtyn i rolet przeciwpożarowych

Praktyczne wykorzystanie kurtyn i rolet przeciwpożarowych

Wyprodukowane przy użyciu ognioodpornej tkaniny szklanej. wzmocnionej dodatkowo drutem ze stali nierdzewnej, kurtyny przeciwpożarowe szybko stały się najpopularniejszym, nowoczesnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe na całym świecie. Z drugiej strony mamy tradycyjne rolety przeciwpożarowe, które nadal są używane w wielu rozwiązaniach. Wydaje się jednak, że kurtyny są coraz bardziej preferowane. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są różnice między kurtynami a roletami i jak są wykorzystywane? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Kurtyny i rolety przeciwpożarowe a warunki przestrzenne

Stalowe żaluzje przeciwpożarowe zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową. Tradycyjna roleta przydaje się do ochrony każdego rodzaju pomieszczeń, jest również niezastąpiona jeżeli chodzi o osłonę okien. Jednak bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest równie ważne w obszarach takich jak centra handlowe, lotniska, a nawet gospodarstwa domowe. Na przykład kuchnia będzie miała otwory, przez które mogą przemieszczać się i rozprzestrzeniać płomienie. Poprzez zamknięcie tych otworów za pomocą kurtyn przeciwpożarowych ogień jest powstrzymywany, pozostawiając obszerną i bezpieczną drogę ewakuacyjną, a jednocześnie zapewniając uciekinierom więcej cennego czasu. W przypadku rolet natomiast istnieje ryzyko odcięcia takiej drogi ewakuacyjnej, gdyż stalowa żaluzja jest prawie niemożliwa do przebicia, a ponadto zatrzymuje ciepło z ognia, zagrażając tym, którzy próbują uciec. Lekka tkanina kurtyny przeciwpożarowej nie zatrzymuje ciepła i może być łatwo podnoszona lub przecinana przez każdą uwięzioną osobę.

Pozostałe zalety kurtyn w stosunku do rolet

Kurtyny ppoż, w przeciwieństwie do rolet, nie zapewniają ochrony przed wtargnięciem fizycznym, ale za to otrzymujemy najwyższy poziom ochrony przed ogniem i dymem. Kurtyna łączy ten poziom bezpieczeństwa z dyskretnym i estetycznie neutralnym wyglądem, jest schowana i umieszczona w smukłej obudowie skrzynkowej nad włazem lub drzwiami. Kolejną niewątpliwa zaletą jest łatwość jej montażu. Poza tym jest tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego.

Warto jeszcze wspomnieć, że większość nowoczesnych systemów kurtyn przeciwpożarowych wykorzystuje technologię grawitacyjną i bezawaryjną. Oznacza to, że w przypadku awarii głównych funkcji systemu, kurtyna przeciwpożarowa nadal będzie opadać pod wpływem grawitacji.

Redakcja

Powiązane wpisy