Zęby dzieci nie zawsze są idealnie proste. Czy jednak aby na pewno trzeba je poddawać leczeniu ortodontycznemu, zwłaszcza w przypadku gdy są to zęby mleczne, które przecież i tak wypadną? Odpowiedź na to pytanie jest akurat prosta. Nie bez powodu ortodoncja w tym momencie uchodzi za jeden z ważniejszych działów medycyny. To specjalizacja, bez której nie da się w pełni prawidłowo dbać o uzębienie – ani osób dorosłych, ani też dzieci.
Czy zęby musząc być leczone prywatnie?
Tak to już jest, że w Polsce ludzie nie za bardzo ufają państwowej opiece medycznej. Nie mają zaufania do tego, co otrzymują za darmo, dlatego nieraz wolą płacić i za wizyty lekarskie, i za aparaty ortodontyczne, by zyskać gwarancję ich najwyższej jakości. Nie jest to jednak wymóg. Warto wiedzieć, że leczenie zębów dziecka jak najbardziej może rozegrać się w ramach NFZ, choć taka opcja nie przysługuje zupełnie wszystkim, gdyż wolno z niej skorzystać wyłącznie dzieciom do lat dwunastu.
Czy prostowanie zębów jest konieczne?
Z całą pewnością tak. Oczywiście nie zawsze, ale w wielu przypadkach na pewno. Jeżeli więc już po wstępnej konsultacji ortodonta dziecięcy stwierdza, że u malucha występuje nieprawidłowy zgryz, który wymaga zastosowania stałego bądź ruchomego aparatu ortodontycznego czy jeszcze innych narzędzi, nie wolno w takim momencie rezygnować z dalszego leczenia i uznawać, że sprawy nie ma albo że ma ona wyłącznie podłoże estetyczne. Leczenie ortodontyczne jest drogie, ale im wcześniej zostanie właściwie przeprowadzone, tym więcej można będzie zaoszczędzić na nim w przyszłości. Nieprawidłowy zgryz nie naprawi się sam z siebie. Potem będzie z nim tylko gorzej.
Ortodoncja wymaga tego, by włożyć w nią trochę pieniędzy, jednak są to pieniądze zainwestowane w zdrowie, wygląd i… dobre samopoczucie dziecka. Nikt przecież nie chce żyć z krzywymi zębami. Nieprawidłowy zgryz jest oczywiście bardzo dużym problemem zdrowotnym, ale jest też nierzadko sporym kompleksem, przez który dzieci przestają się uśmiechać i czują się mniej wartościowe od swoich rówieśników.
Jak jeszcze pomóc dziecku dbać o zęby?
Oczywiście krzywy zgryz trzeba wyprostować, korzystając z pomocy, jaką zapewnia ortodonta dziecięcy Kraków, jednakże zęby muszą być też po prostu na bieżąco leczone. Jak najwcześniej warto wyrobić w dziecku nawyk regularnego chodzenia do dentysty. Każdy człowiek powinien wybrać się na taką stomatologiczną kontrolę przynajmniej raz do roku. Dzieci muszą też nauczyć się samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu warto od początku wykształcać w nich pewne prawidłowe nawyki, aby one zostały z nimi już na zawsze.
Konsultacja i diagnoza: Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego jest konsultacja u specjalisty – ortodonty. Podczas tej wizyty lekarz ocenia stan zgryzu dziecka, analizuje zdjęcia rentgenowskie oraz dokonuje pomiarów. W oparciu o zebrane informacje ortodonta jest w stanie postawić diagnozę oraz zaproponować indywidualny plan leczenia.
2. Leczenie przygotowawcze: Nie zawsze od razu można rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia przygotowawczego. Może to obejmować ekstrakcję pewnych zębów, leczenie próchnicy czy specjalistyczne zabiegi chirurgiczne. Celem tej fazy jest przygotowanie jamy ustnej dziecka do właściwego leczenia ortodontycznego.
3. Leczenie aparatem ortodontycznym: Gdy jama ustna jest gotowa, ortodonta przystępuje do założenia aparatu. Istnieje wiele typów aparatów dostosowanych do wieku pacjenta oraz rodzaju problemu. W trakcie leczenia konieczne są regularne wizyty kontrolne, podczas których dokonuje się odpowiednich regulacji aparatu, aby skorygować zgryz.
Podsumowanie
Leczenie ortodontyczne u dzieci to skomplikowany proces, który wymaga indywidualnego podejścia oraz wielu etapów terapii. Jednak dzięki zaangażowaniu specjalistów i współpracy z rodzicami, można osiągnąć znakomite efekty, które będą służyły dziecku przez całe życie.
FAQ
Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne dla dziecka?
Leczenie ortodontyczne samo w sobie nie jest bolesne. Możliwe są jednak pewne dolegliwości bólowe po założeniu aparatu lub jego regulacji. Są one jednak przejściowe i zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale często zaleca się pierwszą konsultację u ortodonty w wieku 6-7 lat, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze stałe zęby.
Czy aparat ortodontyczny musi być noszony cały czas?
Wszystko zależy od indywidualnego planu leczenia. W niektórych przypadkach aparat musi być noszony przez całą dobę, w innych tylko przez kilka godzin dziennie.
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne u dzieci?
Średni czas leczenia wynosi od 1,5 do 3 lat, ale wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i skomplikowania przypadku.