Uprawnienia SEP online – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Uprawnienia SEP online – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Uprawnienia SEP cieszą się w ciągu ostatnich lat niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno wśród młodych ludzi, którzy dopiero planują karierę w zawodzie elektryka, jak i pośród doświadczonych elektryków, którzy chcieliby poszerzyć swoje kwalifikacje i zdobyć nowe, specjalistyczne uprawnienia. W ostatnim czasie pojawiła się nawet możliwość, jaką są uprawnienia SEP online. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Jakie uprawnienia daje ukończenie szkolenia SEP?

Kurs SEP online albo kurs prowadzony stacjonarnie umożliwia uzyskanie uprawnień w kilku różnych kategoriach. Kategorie uprawnień D i E uprawniają odpowiednio do dozoru (D) i obsługi, montażu i rozbudowy instalacji elektrycznych o średniej mocy. Należy wspomnieć tu również podział na kategorie G1, G2 i G3. Pierwsza z nich dotyczy pracy ze standardowymi instalacjami elektrycznymi, a kolejne instalacji elektrycznych towarzyszących instalacjom ciepłowniczym i gazowym.

Kurs SEP online i kurs stacjonarny – najważniejsze różnice

Kurs SEP online i kurs stacjonarny wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie różnią się pomiędzy sobą typem uprawnień, które dają. W dzisiejszych czasach technika informatyczna poszła na tyle do przodu, że z powodzeniem możliwe jest zorganizowanie za pośrednictwem sieci szkoleń niemal każdego typu. W przypadku części szkoleń online konieczne może być odbycie pewnej ilości zajęć praktycznych stacjonarnie, choć nie jest to regułą.

Uprawnienia SEP online – różne typy

Oprócz wspomnianych już wyżej typów uprawnień SEP warto wspomnień jeszcze o jednej kwestii. Każdy z trzech podstawowych rodzajów uprawnień elektrycznych dzieli się na pewną ilość specjalizacji. Aby zdobyć w nich dodatkowe uprawnienia, konieczne może być odbycie dodatkowych kursów i szkoleń, które również funkcjonować mogą w praktyce jako uprawnienia SEP online.

Czy warto zrobić uprawnienia SEP online?

Często zadawanym przez osoby zainteresowane szkoleniami pytaniem jest to, czy warto podejmować się nauki. Doświadczenie podpowiada, że tak. Zawód elektryka jest obecnie coraz bardziej ceniony. Praca jest dostępna niemal od ręki, a zarobki pozostają na przyzwoitym poziomie. Oprócz tego ukończenie kursu może podnieść wartość pracownika w oczach pracodawcy, co nieraz jest furtką do awansu na inne, wymagające większych umiejętności stanowisko i wyższej wypłaty.

Redakcja

Powiązane wpisy