Aparaty ortodontyczne to urządzenia, które posiadają stosunkowo prostą budowę, niezależnie czy chodzi o aparaty stałe, czy też aparaty ruchome. Ich zadaniem jest ustawienie linii zębów w prawidłowy sposób, a także korekcja wad zgryzu. Lekarz ortodonta dopasowuje aparat ortodontyczny w zależności od wieku leczonej osoby, a także od rodzaju wady, jaką posiada. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że aparaty ortodontyczne dzielą się na różne rodzaje i to od lekarza działającego w porozumieniu z pacjentem zależy, który zostanie wybrany.
Dlaczego warto postawić na aparaty ortodontyczne?
Międzynarodowe statystyki wskazują, że ponad połowa dorosłych osób może cierpieć na różnego rodzaju wady zgryzu. Powodują one zaburzenia czynności wysuwania żuchwy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczone wady zgryzu mogą powodować dokuczliwe dolegliwości takie jak bóle karku i głowy, nieprawidłową pracę stawów żuchwowo-skroniowych, kłopoty z mową, a nawet problemy z poprawną artykulacją wyrazów. Wszystkie powyższe dolegliwości powinny nakłonić pacjenta do umówienia wizyty w gabinecie ortodontycznym.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne może być bardzo kosztowne i długotrwałe. Dlatego warto rozpocząć jak najwcześniej – nawet u czteroletnich dzieci.
Najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych
Mówiąc o rodzajach aparatów ortodontycznych, na pewno warto wspomnieć aparaty nakładkowe – czyli ruchome. Są one noszone zazwyczaj przez kilkanaście godzin na dobę, a zwłaszcza w porze nocnego wypoczynku. Pacjent może je samodzielnie zdejmować i są doskonałe, jeśli chodzi o leczenie małych wad zgryzu. Aparaty ruchome bardzo często zalecane są dla dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne. Aparaty nakładkowe nie kosztują zbyt wiele, toteż są dość popularnym wyborem.
Aparaty stałe
To aparaty, które stosuje się u pacjentów posiadających wszystkie stałe zęby. Trzeba pamiętać o tym, że pacjent nie może ich samodzielnie zdejmować, bowiem są na stałe przymocowane do zębów. Zbudowane są z pierścieni, zamków oraz drutu. Zasada ich działania jest wyjątkowo prosta – wywołują one odpowiedni nacisk na zęby, przez co prostują je, delikatnie naprowadzając je na swoje miejsce. Pierwsze efekty leczenia zauważalne są już po krótkim czasie, natomiast w przypadku skomplikowanych wad aparaty stałe nosi się nawet przez okres dwóch lat.