Mocowanie protezy na implantach

Mocowanie protezy na implantach

Swoje zęby najbardziej doceniamy wtedy, kiedy je utracimy – niestety wtedy nie pozostaje nic innego, jak poszukanie sztucznego zamiennika – pod tym względem gabinety stomatologiczne oferują co najmniej kilka rozwiązań, w tym protezy na implantach. Jakie są ich zalety i czy to rozwiązanie dla każdego?

Proteza na implantach – co trzeba o niej wiedzieć?

Jej cechą charakterystyczną jest to, że mocowana jest na implantach. Implanty natomiast to nic innego jak sztuczne korzenie, które wszczepiane są w nasze kości szczęki żuchwy. Są one wykonane z materiałów biokompatybilnych, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że implant zostanie odrzucony. Jest to trwałe rozwiązanie, więc korona zęba, która zostanie zamontowana na sztucznym korzeniu, wygląda i zachowuje się niemal jak naturalny ząb. Tym samym mocowanie protezy na implantach to także trwałe i stabilne rozwiązanie z zakresu protetyki stomatologicznej. Jakie ma to zalety dla jej posiadaczy? – Przede wszystkim nie trzeba się obawiać, że w czasie codziennych czynności takich jak mówienie i jedzenia będzie się ona przesuwać. Ponadto proteza na implantach umożliwia także spożywanie wszystkich pokarmów.

Mocowanie protezy na implantach – jak długo trwa?

Jest to dość długi i złożony proces. Przede wszystkim stomatolog nie może mieć żadnych przeciwwskazań do wykonania u nas zabiegu wszczepienia implantów – oznacza to między innymi, że nasze kości i dziąsła są w dobrym stanie. Wszczepienie sztucznego korzenia przebiega w kilku etapach, zanim zostanie przeprowadzone mocowanie protezy na implantach, w tym obejmuje także czas rekonwalescencji, kiedy to goi się rana w dziąśle. W zależności od przypadku czas ten może objąć nawet pół roku.

Ile kosztują protezy na implantach?

Jest to rozwiązanie znacznie bardziej kosztowne niż tradycyjne ruchome, sztuczne szczęki. Przede wszystkim nie jest ono refundowane, więc wszystkie koszty są na naszych barkach. Proteza na implantach może także różnić się co do ceny – wszystko zależy od co najmniej kilku czynników, w tym ilości wszczepianych implantów oraz materiałów, z jakich są wykonane. Na ostateczny koszt wpływ mają także same korony – tutaj również jest istotny materiał, z którego zostaną wykonane. Różne dostępne rozwiązania odznaczają się innymi zaletami i wadami, dlatego warto dobrze skonsultować ze stomatologiem swój wybór, także pod względem finansowym.

Redakcja

Powiązane wpisy