Leczenie i odbudowa bezzębia

Leczenie i odbudowa bezzębia

Prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej, kontrolne wizyty u stomatologa, leczenie ubytków i likwidowanie ognisk próchnicznych powodują, że nasze zęby przez długi czas pozostaną w dobrej kondycji, a oddech będzie świeży. Jednak zdarzają się sytuacje, w których w wyniku choroby, wypadku lub innego czynnika, całkowicie albo częściowo stracimy zęby, co stanie się przyczyną nie tylko dyskomfortu, ale również trudnością w jedzeniu pokarmów, ich prawidłowym przeżuwaniu, mówieniu oraz ogólnej estetyce. Taki stan w stomatologii nazywany jest bezzębiem i może dotknąć każdego w dowolnym wieku.

Jak wygląda leczenie bezzębia?

Jedną z przyczyn powstania bezzębia jest parodontoza, która powoduje wysuwanie się zębów z zębodołów i ich wypadanie. Inną przyczyną może być silny uraz mechaniczny, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz zła dieta, ale także długotrwały stres, palenie papierosów, wiek, płeć i czynniki genetyczne. W każdym z tych przypadków po stwierdzeniu bezzębia i postawieniu prawidłowej diagnozy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, a jak wygląda leczenie bezzębia postaramy się poniżej wyjaśnić.

Leczenie bezzębia

Leczenie bezzębia jest trudne i czasochłonne. Polega na odbudowie nieistniejących zębów, a w bardziej zaawansowanych przypadkach na regeneracji kości, w którą zostanie wszczepiony implant.
Jeszcze do niedawna, jedyną radą na bezzębie było noszenie ruchomej protezy zębowej, która nie zawsze spełniała prawidłowa funkcję. Źle dopasowana proteza sprawia mnóstwo problemów pacjentowi i przyczynia się do zaniku tkanki kostnej, a co za tym idzie, z biegiem czasu samoczynnie wypada z jamy ustnej.
Z tych powodów, najbardziej optymalnym i praktycznie jedynym leczeniem bezzębia jest wszczepienie w szczękę lub żuchwę implantów, które będą rusztowaniem podtrzymującym protezę stałą i protezę ruchomą.

Odbudowa bezzębia – protezy stałe

Odbudowa bezzębia za pomocą czterech implantów pozwala na umocowanie do nich stałej protezy zębowej, umożliwiającej normalne funkcjonowanie i przyjmowanie pokarmów. Założona proteza może być również wyjmowana, co ułatwia jej dokładne czyszczenie i taki właśnie model bywa stosowany najczęściej.
Protezy, które osadza się na implantach zrośniętych z kością są bardzo trwałe, a ich przydatność i funkcjonalność sięga wiele, nawet kilkadziesiąt lat.

Redakcja

Powiązane wpisy