Aparat ortodontyczny – rodzaje i działanie

Aparat ortodontyczny – rodzaje i działanie

Wiele osób boryka się z problemem nieprawidłowego zgryzu. Krzywe zęby nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale także mogą prowadzić do wielu schorzeń w jamie ustnej. Jak leczyć wady zgryzu?

Jak działa aparat ortodontyczny?

Najlepszą metodą na wyprostowanie zębów jest udanie się do lekarza ortodonty. Jest to specjalista stomatolog, który zajmuje się wadami zgryzu. Tego typu schorzenia leczy się przy pomocy aparatu ortodontycznego. Jak działa aparat na zęby? Przede wszystkim aparat ma za zadanie wyprostować zęby oraz sprawić, że górna i dolna szczęka będą symetrycznie do siebie dopasowane.

Noszenie aparatu jest procesem długotrwałym, a na efekty należy trochę poczekać, jednak warto poddać się leczeniu, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. W zależności od rodzaju aparatu ortodontycznego może być on noszony na stałe lub jedynie w określonych okolicznościach.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Można wyróżnić dwa rodzaje aparatów ortodontycznych. Pierwszym z nich jest aparat ruchomy, który zakłada się najczęściej dzieciom. Jest to rodzaj aparatu, który najczęściej noszony jest do spania. Jego zadaniem jest skorygowanie niewielkich wad zgryzu, jakie mogą pojawić się już w czasie wyrastania mlecznych zębów.

Drugim rodzajem aparatu jest stały aparat, który zakłada się nastolatkom lub osobom dorosłym. Najczęściej jest on noszony przez okres około 24 miesięcy. W tym czasie należy regularnie udawać się na wizyty do lekarza stomatologa, który będzie wraz z postępami naciągać druty, dzięki którym zęby przesuwają się na swoje miejsce. Tego typu aparaty są bardzo popularne i dostępne w różnych wersjach.

Kiedy należy udać się do lekarza ortodonty?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotną kwestią. Oprócz prawidłowej higieny nie wolno zapomnieć o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Już od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dzieciaki do tego typu badań. Lekarz dentysta kontroluje stan uzębienia i w razie konieczności kieruje pacjenta do lekarza ortodonty, który specjalizuje się leczeniu wszelkich wad zgryzu.

Na pewno nie warto ignorować zaleceń stomatologa i jak najwcześniej podjąć leczenie ortodontyczne. Wówczas cały proces będzie przebiegać znacznie szybciej, a dodatkowo będzie można oszczędzić sporo pieniędzy. Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka i należy o nie dbać.

Redakcja

Powiązane wpisy