Jakie są rodzaje koron zębowych?

Jakie są rodzaje koron zębowych?

Ludzie mają problemy z zębami z rozmaitych powodów. W przypadku utraty zębów lub ich części istnieją różne możliwości rekonstrukcji. Korony zębowe, które stanowią protetyczny rodzaj stałego wypełnienia, są doskonałą alternatywą dla protez zębowych. Te ostatnie mogą się ruszać i przesuwać, a poza tym często nie zdają egzaminu w razie spożywania bardziej wymagających, i twardych posiłków. Korony są trwałe i stabilnie trzymają się szczęki, wobec czego korzystanie z nich znacznie poprawia komfort życia pacjenta. Różne rodzaje koron zębowych pozwalają dopasować odpowiedni produkt do potrzeb i możliwości finansowych każdej osoby. Warto zorientować się w temacie, jeśli ma się niekompletny uśmiech i występuje konieczność naprawienia takiego stanu rzeczy.

Korony zębowe rodzaje

Do budowy koron najczęściej stosuje się materiały takie jak: porcelana, ceramika bądź cyrkon. Gwarantują one łudzące podobieństwo do naturalnych zębów, a przy tym są trwałe. Korony można dopasować kolorystycznie do odcienia, w jakim są pozostałe zęby pacjenta, aby nowo wstawione wypełnienia nie odznaczały się za bardzo. Korony pełnoceramiczne są wykonane wyłącznie z podkładu porcelanowego, nie posiadają dodatkowej podbudowy z innego materiału. Często jednak stosuje się także korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub na podbudowie cyrkonowej. Te pierwsze pasują idealnie do uzupełniania odcinków bocznych łuków zębowych. Te drugie z kolei mogą być wstawiane zarówno z przodu, jak i z boku, gdyż są bardzo reprezentacyjne.

Inne rodzaje koron zębowych

Dostępne są także korony metalowe bądź metalowe licowane kompozytem. Korony metalowe mogą mieć niezbyt przyjemne wizualnie odcienie, np. występować w wersji złotej, dlatego też rzadko są stosowane. Korony licowane kompozytowo także mogą być mniej funkcjonalne, ponieważ wykazują duży stopień porowatości i nie są odporne na przebarwienia. Atutem jest jednak ich niższa cena. Istnieją również korony zakładane tylko na jakiś czas. Zazwyczaj robi się je z akrylu w połączeniu z kompozytem.

Korony zębowe rodzaje i ceny

Stawki za wstawienie koron zębowych mogą znacząco się wahać w zależności od regionu Polski. Na pewno wyższe stawki będą proponowane w większych miastach, ale gabinety dentystyczne dają możliwość płatności ratalnej, więc nie jest to aż tak znaczne obciążenie dla kieszeni pacjenta. Jeśli chodzi o korony zębowe rodzaje i ceny można sprawdzić w Internecie. Najtańsze korony to kwota rzędu kilkuset złotych, zaś najdroższe i najlepsze mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Redakcja

Powiązane wpisy