Uprawnienia g2 – czy naprawdę warto je zdobyć?

Uprawnienia g2 – czy naprawdę warto je zdobyć?

Czynności ciepłownicze zgodnie z prawem mogą wykonywać wyłącznie osoby, które posiadają stosowne uprawnienia zawodowe. Praca przy urządzeniach energetycznych może być bardzo niebezpieczna, dlatego też tym bardziej należy nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe.

Czy uprawnienia g2 są uznawane w UE?

Zgodnie z aktualnymi przepisami wszystkie osoby, które zdobyły uprawnienia g2 w Polsce mogą bez problemu starać się o zatrudnienie w krajach należących do Unii Europejskiej. Warto wspomnieć także o tym, że certyfikat zdobyty na terenie naszego kraju uznawany jest także w ESWH (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Zagraniczni przedsiębiorcy jak najbardziej uznają polskie uprawnienia zawodowe, a co najważniejsze polscy fachowcy mogą pochwalić się naprawdę dobrą renomą. Pamiętać należy także o tym, że niektóre firmy mogą wymagać przedstawienia stosownych dokumentów, które jednoznacznie poświadczają zdobyte uprawnienia cieplne i doświadczenie zawodowe. Aby uzyskać taką dokumentację należy odwiedzić Wojewódzki Urząd Pracy albo marszałka województwa.

Dla kogo uprawnienia gazowe są dobrym wyborem?

Uprawnienia cieplne są niezbędne przede wszystkim dla palaczy kotłów CO. Mowa tutaj oczywiście o wszystkich pracownikach, którzy zajmują się na co dzień obsługą i konserwacją popularnych kotłów centralnego ogrzewania. Kotły CO jak powszechnie wiadomo pracują w bardzo wysokich temperaturach i pod dużym ciśnienia. Dla pracowników ryzykiem jest nie tylko możliwość poparzenia, ale również ryzyko wybuchu. Uprawnienia wymagane są także dla wszystkich serwisantów, instalatorów i monterów urządzeń grzewczych. Na szkolenia g2 bardzo często zapisują się także mechanicy kotłowni, operatorzy generatora pary i pomocnicy pracownika obsługującego kotły.

Na jakie zarobki można liczyć w Polsce?

Palacze kotłów centralnego ogrzewania nie powinni mieć żadnych większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W naszym kraju miesięczne wynagrodzenie wynosi 4 030 PLN brutto. 25% najlepiej opłacanych palaczy kotłów CO zarabia powyżej 4 730 PLN, dlatego też tym bardziej warto na poważnie rozważyć zapisanie się na szkolenia i zdobycie stosownych uprawnień g2. W dużej mierze to właśnie dzięki nim nasza sytuacja na rynku pracy może znacząco się poprawić.

Redakcja

Powiązane wpisy