Panele ścienne PCV do łazienki: właściwości, zalety, montaż

Panele ścienne PCV do łazienki: właściwości, zalety, montaż

Łazienka najczęściej wykańczana jest płytkami ceramicznymi. Jest jednak alternatywa – to panele ścienne PCV, które są tanie i proste w montażu. Razem z nimi uda Ci się stworzyć zachwycającą przestrzeń!

Panele PCV na ścianę – podstawowe informacje

Polichlorek winylu (PCV) to rodzaj tworzywa sztucznego, które znalazło bardzo szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Produkuje się z niego popularną wykładzinę elastyczną, ale również inne materiały, na przykład panele winylowe LVT na podłogi czy panele PCV ścienne.

Panele ścienne z PCV to mają formę płyt, które umieszczane są na ścianie obok siebie – mogą być klejone, zszywane albo przybijane. Mogą być także układane na specjalnych stelażach. Do wyboru jest wiele stylowych wzorów – kafelki, kamień, cegły z fotograficznej jakości nadrukami.

Jakie są właściwości paneli ściennych PCV?

Nowoczesne panele ścienne PCV wyróżniają się szeregiem zalet. To materiał o wszechstronnym zastosowaniu, który ze względu na swoje właściwości sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć – właśnie dlatego stosowane są coraz częściej jako panele ścienne łazienkowe, aby błyskawicznie wykończyć wnętrze.

Główne właściwości paneli ściennych PCV:

  • estetyczny wygląd
  • wieloletnia trwałość
  • odporność na działanie wody i detergentów
  • łatwe utrzymanie w czystości
  • prosty i szybki montaż
  • niska cena

Panele ścienne z PCV do łazienki – zalety

Ze względu na liczne zalety panele łazienkowe PCV mają dzisiaj wielu fanów. To popularna propozycja zwłaszcza wtedy, gdy chce się całkowicie odmienić wygląd wnętrza niskim kosztem i bez czasochłonnych prac. Można układać je na kafelkach, tynku i innych materiałach. Ze względu na swoją elastyczność panele ścienne PCV dobrze maskują nierówności ścian.

Również panele ścienne łazienkowe są odporne na wilgoć i zmywanie, dlatego mogą być zamontowane nawet w tych miejscach, w których mają styczność z wodą, na przykład przy wannie, pod prysznicem albo przy umywalce. Gdy się zabrudzą, wystarczy wyczyścić je za pomocą gąbki, ściereczki, miękkiej szczotki i detergentu.

Montaż paneli ściennych PCV w łazience

Instalacja paneli ściennych łazienkowych jest bardzo prosta i bez trudności można wykonać ją samodzielnie – bez potrzeby zatrudniania ekipy.

Do przycięcia paneli ściennych PCV na wymiar wystarczy tylko nożyk do tapet albo nożyczki. Można wtedy łatwo dopasować je do przestrzeni, w której mają być umieszczone.

Aby zamontować panele łazienkowe PCV, stosuje się specjalne kleje do PCV, którymi równomiernie pokrywa się spód materiału oraz szczeliny pomiędzy sąsiadującymi ze sobą elementami. To pozwala na uzyskanie szczelnej, odpornej na wilgoć nawierzchni.

Redakcja

Powiązane wpisy