Kiedy sprawdzi się aparat ortodontyczny stały, a kiedy ruchomy?

Kiedy sprawdzi się aparat ortodontyczny stały, a kiedy ruchomy?

Aparatu ortodontycznego mogą potrzebować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Na poprawę uśmiechu nigdy nie jest za późno! Kiedy wybrać aparat ruchomy, a kiedy lepszy będzie stały?

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny jest urządzeniem, które jest niezbędne, gdy występują wady zgryzu. Mogą je stosować dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by używała go osoba dorosła, która chce poprawić wygląd swojego zgryzu.

Podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych to aparaty zdejmowane, czyli ruchome oraz stałe, który może założyć oraz zdjąć wyłącznie lekarz ortodonta. Jakie są między nimi różnice?

Aparaty ruchome pacjenci mogą zdejmować samodzielnie. Ich zaletą jest możliwość noszenia wyłącznie przez określony czas w ciągu doby. Dzięki temu dużo łatwiejsza jest higiena jamy ustnej, a także codzienne funkcjonowanie.

Wybierając aparat ruchomy trzeba jednak pamiętać, że ważna jest dyscyplina. To lekarz określa jak długo powinien być noszony aparat. Tylko przestrzeganie zaleceń lekarskich może przynieść efekty.

Aparat ortodontyczny stały

Podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych stałych to aparat metalowy, który używany jest najczęściej oraz aparaty estetyczne, które mają być jak najmniej widoczne.

Aparaty stałe składają się z pierścieni oraz zaczepów, które zamontowane są na łuku łączącym ze sobą wszystkie elementy.

Aparaty stałe mogą być wykonane z różnych materiałów. Dzięki temu różnią się wyglądem. Aparat stały ceramiczny będzie miał mleczną barwę. Aparaty stałe szafirowe i kryształowe będą przezroczyste. Dzięki temu nie są tak widoczne jak aparaty ruchome, które najczęściej wykonane są z metalu.

Z roku na rok coraz częściej wykorzystywane są aparaty samoligaturujące, które nie wymagają gumowych ligatur. Dzięki temu można ograniczyć ilość wizyt w gabinecie lekarza. Wymiana gumowych elementów nie jest konieczna.

Aparat stały lingwalny różni się sposobem montażu. Jest on umocowany na podniebieniu i językowej stronie zębów. Jego widoczność jest znikoma, co ceni sobie wiele osób. Wadą tego aparatu są trudności w artykulacji.

Używając aparatu stałego leczy się takie wady jak zwężenie łuków zębowych, zgryz otwarty czy wady przednio-tylne. Okres leczenia jest długotrwały i często może być uciążliwy dla pacjenta, który może mieć problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.

Redakcja

Powiązane wpisy