Kiedy pomoc chirurga szczękowego może być niezbędna?

Kiedy pomoc chirurga szczękowego może być niezbędna?

W powszechnej świadomości uważa się, że chirurg szczękowy poznań to tak naprawdę stomatolog od niezwykle ciężkich przypadków. Oczywiście jest w tym stwierdzeniu sporo racji, ale mimo to warto dokładniej określić, czym tak naprawdę zajmuje się chirurgia stomatologiczna Poznań.

Zniekształcenia w obrębie szczęki

Zniekształcenia szczęki i zgryzu to schorzenie, które może mieć charakter przewlekły (wada rozwojowa) jak i nabyty (wypadek, pobicie itd.). Oczywiście nie ma tu mowy o pojedynczym schorzeniu, lecz o całej gamie różnorodnych wad, które mają wpływ na ogólne ukształtowanie twarzoczaszki człowieka. Do takich wad należą między innymi wady zgryzu, wysunięcie żuchwy, zwężenie szczęki, a nawet zespół otwartego zgryzu. Co ważne – chirurg stomatolog Poznań może usunąć je wraz z pomocą chirurga plastycznego.

Stany zapalne wewnątrz jamy ustnej

Chirurgia stomatologiczna Poznań zajmuje się również usuwaniem szeregu zmian zapalnych wewnątrz jamy ustnej o ile mają one poważną i skomplikowaną postać. Tak może być np. w przypadku zapalenia nieusuniętego korzenia, do którego – nawiasem mówiąc – może dojść nawet w kilkadziesiąt miesięcy od momentu wyrwania zęba! Chirurg stomatolog Poznań będzie też niezbędny wówczas, gdy konieczna będzie resekcja guzów w obrębie szczęki. Co ważne – jego kwalifikacje pozwalają na usunięcie zarówno zwykłego guza, jak i jego nowotworowego odpowiednika.

Zatrzymanie zębów

Dość ciężkim schorzeniem w leczeniu którego może pomóc wyłącznie chirurg szczękowy Poznań, jest tak zwane zatrzymanie zębów. Polega ono na zatrzymaniu wzrostu niektórych z nich, a co za tym idzie – na ich pozostawieniu w obrębie szczęki. Ich obecność może nie tylko wywoływać stany zapalne, ale też prowadzić do rozchylenia już istniejących zębów i tym samym do poważnych deformacji w obrębie całej szczęki.

Złamania szczęki, żuchwy itd.

Pomoc chirurga szczękowego w Poznaniu może być też niezbędna w przypadku złamań szczęki, a nawet żuchwy. Mogą one powstawać na skutek poważnych oddziaływań zewnętrznych (np. pobicia) jak i w trakcie upadku bądź też wypadku. Leczenie tego typu deformacji wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia co najmniej godzinnego zabiegu i zamontowaniu specjalnej, tytanowej wkładki wraz z gumowanym wkładem na zęby.

Podsumowując, leczenie poważnych wad zgryzu, szczęki i żuchwy to domena wyłącznie chirurga stomatologicznego. Co ciekawe, osoby te podejmują się również usuwania niektórych zębów w tym takich, których ekstrakcja jest zbyt trudna i skomplikowana dla zwykłego dentysty.

Redakcja

Powiązane wpisy