Jakie są różnice pomiędzy bondingiem a licówkami?

Jakie są różnice pomiędzy bondingiem a licówkami?

Zadaniem licówek, jak i bondingu jest maskowanie niedoskonałości zębów. Należy jednak zaznaczyć, iż obie te metody różnią się nieco od siebie. Głównie chodzi tu o stopień ingerencji w tkankę zęba, bez którego nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu. Co więc wybrać? Bonding czy licówki?

Bonding – co to takiego?

Czym jest bonding? Jest to metoda pozwalająca na korektę zębów pod względem estetycznym. Wykorzystuje się do tego celu kompozyt, z którego wykonuje się również wypełnienia. Zabieg bondingu ma na celu zamaskowanie niedoskonałości uzębienia. Należą do nich głównie przebarwienia oraz duże przerwy między zębami (diastema). Zabieg ten pomaga również wyrównać zęby i w znacznym stopniu poprawić ich kształt. W niektórych przypadkach możliwe jest dzięki bondingowi także odbudowanie drobnych ubytków oraz ukruszonych zębów.

Początek zabiegu to oczyszczenie zębów. Ma to na celu przygotowanie powierzchni, na którą zostanie nałożony bond. Bond to nic innego jak żywica kompozytowa. W następnym kroku na ząb nakłada się kompozyt, a dokonuje się tego warstwami. Kolejny etap to modelowanie, dzięki czemu zostanie uzyskany pożądany kształt. W końcowym etapie kompozyt zostanie utwardzony światłem specjalnej lampy, a także nastąpi polerowanie zębów w celu uzyskania gładkości i blasku na ich powierzchni. Niestety trwałość bondingu nie jest jego atutem.

Licówki – co to takiego?

Licówki to porcelanowe odbudowy, których grubość nie przekracza 1 mm. Mocuje się je na zewnętrznej stronie zębów w celu optycznego skorygowania kształtu zębów oraz zmiany ich koloru. Podobnie jak w przypadku bondingu, można dzięki nim dokonać pewnych korekt, czyli zamaskować przebarwienia, a także zmniejszyć szerokość szpar między zębami. Możliwa jest również korekta niewielkich wad zgryzu. Trwałość licówek to około 15 lat.

Bonding czy licówki?

Kiedy zastanawiamy się co wybrać, bonding czy licówki, warto pamiętać, że mimo podobieństw obie metody różnią się w pewnym stopniu od siebie. Niewątpliwie licówki są trwalszym rozwiązaniem, jednakże bonding jest procedurą odwracalną, czyli odmiennie do licówek.

Trwałość bondingu a trwałość licówek

Trwałość bondingu szacuje się na okres około 5 lat. Więc jeśli chodzi o trwałość licówek, które wytrzymują nawet do 15 lat, mają one zdecydowaną przewagę nad bondingiem. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż licówki są zabiegiem nieodwracalnym.

Redakcja

Powiązane wpisy