Jakie są rodzaje ruchomych protez zębowych i jakie wybrać?

Jakie są rodzaje ruchomych protez zębowych i jakie wybrać?

XXI wiek przyniósł znaczny i dalszy postęp w dziedzinie szeroko rozumianej stomatologii. Chodzi tutaj również o kosmetykę dentystyczną. Dzięki takiemu praktycznemu wynalazkowi jak ruchome protezy zębowe, nie trzeba już chodzić z nieestetyczną luką w zębach po ekstrakcjach. Jednak są różne rodzaje ruchomych protez zębowych i można długo drapać się po głowie nad różnicą między protezą akrylową a elastyczną. Którą wybrać, która będzie bardziej odpowiednia dla Ciebie? W poniższym tekście postaramy się scharakteryzować różne rodzaje ruchomych protez zębowych i wskazać czym się kierować przy ich ostatecznym wyborze.

Czym są ruchome protezy zębowe?

Zgodnie z nazwą, protezy takie charakteryzują się tym, że uzupełnienia nie są przytwierdzone na stałe do kości lub innych zębów. To podstawowa różnice w odniesieniu do innych implantów, koron czy mostów.

Ruchome protezy zębowe pozwalają pacjentowi na dowolność w wyjmowaniu i instalowaniu na nowo w jamie ustnej. Niesie to ze sobą liczne udogodnienia. Protezę taką można swobodnie poddawać procesom czyszczenia, nocą przechowywać w bezpiecznym i nie zakurzonym miejscu. Chociaż trzeba się przyzwyczaić do ich noszenia, co jest problematyczne dla każdego (zwłaszcza na początku), to jednak protezy takie pozwalają zakryć luki po ekstrakcjach lub stanowić tymczasowe wypełnienie do momentu wykonania stałego wypełnienia.

Rodzaje ruchomych protez zębowych

Generalnie wyróżnia się kilka podstawowych typów takich protez. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem jest wyjmowana proteza szkieletowa z odlewu metalowego, która podtrzymuje wysokiej jakości zęby zastępcze i wykorzystuje precyzyjne mocowania w celu poprawy estetyki.

Równie popularne są tanie protezy akrylowe. Warto jednak od razu zaznaczyć, że ten rodzaj protezy ruchomej jest mniej optymalny, ponieważ klamry akrylowe są znacznie mniej skuteczne niż odlewane metalowe. Niektórym może nie odpowiadać również nieco zbyt masywny kształt, co wpływa także na wygodę i komfort noszenia. Ruchome protezy akrylowe powszechnie uważane są wobec powyższego za rozwiązanie tymczasowe.

Bardzo ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem jest natomiast proteza na implantach. Stosowana jest ona zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba nie posiada zbyt wielu zębów w szczęce, ale ma wystarczającą ilość kości aby podtrzymać implanty. Implanty takie posiadają specjalne mocowania, które zatrzaskują się stabilnie na protezie. Proteza na implantach także umożliwia wyciąganie i czyszczenie.

Redakcja

Powiązane wpisy