Jak wygląda egzamin SEP?

Jak wygląda egzamin SEP?

Podnoszenie kwalifikacji jest bardzo dobrze postrzegane przez pracodawców. W każdym zawodzie liczy się doświadczenie i umiejętności potwierdzone odpowiednim dokumentem. Coraz więcej ofert pracy jest skierowana do osób mających uprawnienia SEP. Co to dokładnie jest SEP? Jak wygląda kurs i egzamin sepowski?

Uprawnienia SEP – kiedy się przydają?

SEP jest Stowarzyszeniem Elektroenergetyków Polskich. Organizacja ta szkoli i egzaminuje przyszłych elektryków. Podczas szkolenia można także uzyskać inne uprawnienia SEP. Pierwszą grupą są uprawnienia elektryczne G1. Uprawnienia cieplne należą do grupy G2, a gazowe do G3.

Każda osoba, która zdobędzie takie uprawnienia, z pewnością będzie mogła znaleźć lepszą pracę. Dodatkowo dzięki wiedzy zdobytej na szkoleniach pracodawca wie, że pracownik posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu.

Uprawnienia SEP egzamin – kto może do niego podejść?

Egzamin SEP nie jest trudnym testem. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu kandydat powinien wykazać się wiedzą z zakresu działania urządzeń elektrycznych. Czasami jest także do rozwiązania jakieś zadanie lub problem.

Egzamin sepowski może zdać każdy, kto ukończył 18 lat. Kurs przygotowujący do egzaminu trwa jeden dzień. Może niektórym wydawać się to zbyt mało, jednak podczas szkolenia przekazywana jest merytoryczna wiedza, która obejmuje pełen zakres zagadnień. Ośrodki szkoleniowe znajdują się na terenie całego kraju, dlatego można z łatwością znaleźć ten, który znajduje się blisko miejsca zamieszkania.

Jak i gdzie można zapisać się na szkolenie SEP?

Kursy SEP organizowane są dość często. Oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i firm. Uprawnienia SEP egzamin można zdać w jednym dniu z trzech grup G1, G2 i G3. Także kurs można ukończyć w jednym czasie, dzięki czemu można także uzyskać atrakcyjniejszą cenę.

Należy pamiętać, że uprawnienia SEP są ważne jedynie przez 5 lat, dlatego każdy elektryk powinien je regularnie odnawiać. Podczas szkolenia przekazywana jest wiedza teoretyczna oraz praktyczna. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość ukończenia kursu stacjonarnego oraz online. Ta druga opcja jest szczególnie polecana osobom, które z pewnych powodów nie mogą dojechać do ośrodka szkoleniowego lub mają zbyt dużą odległość do pokonania. Podawana wiedza na obu kursach jest taka sama.

Redakcja

Powiązane wpisy