Czym jest erozja szkliwa?

Czym jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa to dość częsty problem w obecnych czasach. Jest to przewlekły proces, który prowadzi do utraty tkanek twardych zębów. Warto dowiedzieć się, czym jest erozja zęba oraz jakie ma przyczyny.

Erozja zębów

Warto wiedzieć o tym, że erozja szkliwa to proces chemiczny. Mowa tutaj o stopniowej utracie powierzchniowej warstwy tkanek twardych zęba bez udziału wszelkich drobnoustrojów. Co ciekawe, jest to zjawisko, które zachodzi w sposób przewlekły, dlatego może być groźne dla pacjenta. Warto powiedzieć trochę o przyczynie takiego zjawiska. Okazuje się, że erozja szkliwa spowodowana jest negatywnym działaniem kwasów zawartych przede wszystkim w diecie. Regularne spożywanie sporych ilości produktów bogatych w kwas o pH poniżej 4,5 może doprowadzić stopniowo do rozpuszczenia hydroksyapatytów budujących ludzkie szkliwo zębowe, co jest dość powszechnym problemem. W ten sposób niszczona jest warstwa ochronna. Grozi to nawet uszkodzeniem zębiny, co jest już poważnym problemem. Jak się okazuje, najbardziej niekorzystny efekt ma picie soków owocowych. Mowa tutaj o sokach z jabłek, cytryn czy pomarańczy. Erozja szkliwa może być też spowodowana jedzeniem świeżych owoców cytrusowych, lecz też rabarbaru bądź wiśni. Taki stan spowodowane jest też przez sporą ilość warzyw w codziennej diecie. Wymienić trzeba tutaj przede wszystkim brukselkę, szparagi, a także szczaw. Co ciekawe, negatywny wpływ na zęby ma także często picie napojów gazowanych, w tym także energetycznych oraz izotonicznych. Erozja zęba może być też spowodowana przez częste picie wina, a także herbat owocowych.

Erozja zębów

Warto trochę powiedzieć o kwasowej erozji szkliwa. Jej powodem może być także uogólniony proces chorobowy. Może to być na przykład cukrzyca, refluks żołądkowo-przełykowy, a także stany z towarzyszącymi częstymi wymiotami. Mowa tutaj przede wszystkim o bulimii oraz przewlekłym alkoholizmie. Zaburzenie wydzielania śliny może także powodować erozję zębów. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że proces erozji szkliwa jest nieodwracalny. Dlatego bardzo istotna jest profilaktyka. Trzeba regularnie oraz często chodzić na wizyty kontrolne u dentysty w celu otrzymania odpowiednich zaleceń w czasie stwierdzenia erozji szkliwa. Najlepiej chodzić do renomowanej kliniki stomatologicznej, która powinna dobrze doradzić w takim problemie.

Redakcja

Powiązane wpisy