Czy warto inwestować w leczenie ortodontyczne?

Czy warto inwestować w leczenie ortodontyczne?

Krzywe zęby i nierówny zgryz mogą być powodem wielu kompleksów. Poza tym, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, bo utrudniają przeżuwanie pokarmu, mogą jeszcze powodować problemy z wymową. O tym, jak wygląda leczenie ortodontyczne i jakie są konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego, przeczytasz poniżej.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Podczas pierwszej wizyty stomatolog ortodonta ogląda zęby, wykonuje zdjęcie rentgenowskie i przedstawia pacjentowi plan leczenia. Przed założeniem aparatu, pacjent będzie musiał wyleczyć wszystkie ubytki. Poza tym konieczne jest także wykonanie skalingu i piaskowania zębów – aparat trzeba przykleić do idealnie czystej powierzchni.

Na kolejnej wizycie ortodonta zamocuje na zębach stały aparat albo wyda pacjentowi aparat ruchomy (wyjmowany) i przekaże, jak należy go używać. Potem odbywać się będą wizyty kontrolne, podczas których dentysta oceni, czy leczenie idzie we właściwym kierunku.

Po zakończeniu leczenia, ortodonta założy na zęby aparat retencyjny – utrwalający. Pacjent powinien pamiętać o wizytach kontrolnych, które po zdjęciu aparatu odbywają się znacznie rzadziej i mogą być połączone z corocznym przeglądem stomatologicznym.

Leczenie ortodontyczne trwa zwykle około dwóch lat. Jeśli przed założeniem aparatu pacjent ma sporo ubytków, czas ten może się wydłużyć o okres leczenie zębów. U dzieci i nastolatków możliwe jest zakończenie leczenia już po roku. Zaś u dorosłych zdarza się, że czas noszenia aparatu wynosi około trzech lat.

Koszt leczenia uzależniony jest od dwóch czynników: liczby wizyt kontrolnych (a więc czasu trwania leczenia) oraz rodzaju aparatu ortodontycznego. Leczenie jest refundowane u dzieci do 12 roku życia. Jeśli chodzi o aparaty, te zdejmowane są znacznie tańsze (około 2 tysięcy złotych), ale stosuje się je przy niewielkich wadach i głównie u dzieci. Stały aparat ortodontyczny kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych. Finalnie cena uzależniona jest od stopnia zaawansowania wad zgryzu.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego mogą być dość poważne. Wady zgryzu mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, w tym dość groźnej paradontozy.

O tym, dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne, warto też podpytać osoby, które zdecydowały się na aparat i po kilku latach mogą cieszyć się komfortem podczas jedzenia i picia oraz bez kompleksów szeroko uśmiechać.

Redakcja

Powiązane wpisy